وبینار: نقد فیلم بچه اشتباهی

گروه جامعه‌شناسی پزشکی و سلامت انجمن جامعه‌شناسی ایران برگزار کرد:
نقد فیلم بچه اشتباهی (Changeling) به کارگردانی کلینت ایستوود - تولید ۲۰۰۸

مداخله روانپزشکی به مثابه مجازات

جمعه ۱۵ اسفند
ساعت ۸ شب
اعضای پانل:
۱- دکتر ارسیا تقوا روانپزشک و منتقد فیلم
۲-دکتر سیمین کاظمی پزشک و جامعه‌شناس
۳-دکتر ابوالفضل وطن‌پرست، پزشک و تسهیل‌گر اجتماعی
تسهیل‌گر پانل: دکتر امید زمانی

چاپ

نقد و بررسی فیلم «من هستم»

در ادامه سلسله جلسات نمایش و نقد و بررسی کارشناسانه و میان رشته‌ای در خصوص فیلم های مستند حوزه جامعه‌شناسی پزشکی و سلامت، نشست نمایش و نقد و بررسی فیلم «من هستم» در روز سه شنبه، 17 بهمن ماه سال 1391 در محل سالن کنفرانس انجمن جامعه‌شناسی برگزار شد.

در این جلسه، امیر زبان آور (کارگردان)، خسرو منصوریان (رئیس انجمن حمایت و یاری آسیب دیدگان اجتماعی) و دکتر امید زمانی (پزشک و پژوهشگر در زمینه ایدز) و شهلا داریوشی، مشاور بیماریهای رفتاری به بررسی موضوع فیلم از منظر کارشناسی پرداختند. پس از نمایش فیلم ابتدا خسرو منصوریان به سخنرانی پرداخت و گفت : عمده فعالیت این انجمن شامل موارد زیر می‌شود: 

حمایت مستمر مالی از زنانی که همسرانشان در اثر بیماری ایدز فوت شده و خود با بیماری ایدز زندگی می‌کنند و فرزند یتیم حاصل از ایدز دارند، تشکیل جلسات آموزشی و مشاوره و بازپروری روحی ایشان جهت حضور فعال در جامعه به عنوان یک شهروند عادی، فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و اشنا نمودن مردم جامعه در زمینه بیماری ایدز، عواقب و اثار مترتب بر آن و ...

چاپ

جای خالی آقا یا خانم ب

نشست نمایش و بررسی فیلم «جای خالی آقا یا خانم ب»، روز یکشنبه 19 آبان 92 به همت گروه جامعه‌شناسی پزشکی و سلامت انجمن جامعه‌شناسی ایران، با حضور فیما امامی و رضا دریانوش، کارگردانان فیلم، و سخنرانی دکتر شیرین احمدنیا برگزار شد. 

شیرین احمدنیا، پس از نمایش این فیلم، به واکاوی و بررسی آن از دیدگاه جامعه‌شناختی پرداخت و  تحلیل خود را با ذکر دو سؤال شروع کرد و گفت: تصویری که از زن فیلم مشاهده می‌‌شود را چگونه می‌‌توان توصیف کرد و تصویر مرد را چگونه؟ و تا چه حد این زوج رابطه زن و مرد نوعی ( تیپیک ) را در جامعه ایفا می‌‌کنند؟

در جامعه سنتی تا زن فرزندآوری نداشته باشد، هویت جنسیتی‌اش ناقص است

وی در پاسخ به این سؤالات خود افزود: زن در این فیلم وابسته است؛ وابسته به همسر و فاقد اعتماد به نفس و عزت نفس. ازطرفی در چارچوب نقش سنتی، فرزندآوری نوعی ارزش به حساب می‌آید و تا زن به این مرحله نرسد هویت جنسیتی‌اش ناقص، ناتمام، ناکامل و عاری از ارزش می‌‌شود و دائم در معرض خشونت، طرد شدن، طلاق و تهدید به گرفتن همسر دوم قرار می‌‌گیرد.

چاپ

«نشست نقد و بررسی میان ‌رشته ‌ای سریال «در حاشیه

نشست نقد و بررسی میان ‌رشته ‌ای سریال «در حاشیه» توسط انجمن جامعه ‌شناسی ایران و انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات روز سه‌ شنبه 22 اردیبهشت ماه 1394 در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.

در این نشست پنج ‌ساعته هشت تن از اساتید جامعه ‌شناسی و پزشکان حضور داشتند و هر یک به ارائه‌ نقطه نظرات خود درباره این سریال پرداختند.

در ابتدای جلسه که با تاخیر 15 دقیقه ‌ای آغاز شد، دکتر شیرین احمدنیا (عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی و مدیر گروه انجمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات) که مدیریت جلسه را بر عهده داشت به ذکر چند نکته پرداخت: این جلسه در چارچوب برنامه‌ های مشترک بین انجمن جامعه‌ شناسی ایران و انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات به همت سه گروه علمی در این انجمن، با حضور فعال گروه علمی ارتباطات سلامت و محیط زیست، که به ابعاد رسانه‌ ای سوژه مورد بحث امروز توجه داشته برگزار می‌شود.

دو گروه علمی دیگر در چارچوب انجمن جامعه‌ شناسی نیز در برگزاری این نشست همکاری داشتند؛ یکی گروه جامعه‌ شناسی پزشکی و سلامت و دیگری گروه ارزیابی تاثیر اجتماعی. خوشبختانه این انجمن‌ های علمی تلاش کردند نسبت به تحولاتی که در سطح جامعه رخ می‌ دهد و پدیده‌ هایی که انعکاس رسانه ‌ای پیدا می‌کند و به تعامل رسانه‌ ها، کنشگران و نهادهای اجتماعی می‌پردازند، حساس و هوشیار باشند.

وی در انتهای بخش اولیه برنامه از همکاران خود که دست‌اندر‌کار این برنامه بودند تشکر و قدردانی کرد.

چاپ