وبینار: ملاحضات اخلاقی واکسیناسیون کووید 19

وبینار ملاحظات اخلاقی واکسیناسیون کووید 19 به زبان انگلیسی با همکاری گروه جامعه‌شناسی پزشکی و سلامت برگزار شد

برگزار کننده : مؤسسه تحقیقات بحران در دانشگاه آزاد برلین
چهارشنبه 20 اسفند ساعت 18 تا 20

سخنران مدعو:

دکتر احسان شمسی گوشکی عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی دانشگاه ع پ تهران و دبیر کمیته کشوری اخلاق در پژوهش‌های پزشکی

پس از سخنرانی ایشان  در این نشست دکتر امید زمانی از سوی گروه جامعه شناسی پزشکی و سلامت نکاتی را در نقد اجتماعی برنامه واکسیناسیون در ایران ارائه کردند و سپس شرکت کنندگان در زمینه تجربیات ایران و آلمان در زمینه موضوع نشست تبادل نظر کردند.

دسترسی به صدای ضبط شده جلسه در پادکست همیسا فراهم شده است.

Attachments:
Download this file (COVID-19 Vaccine Ethics.pdf)Ethical and social Challenges of COVID-19 Vaccine: Iranian Perspective[اسلایدهای سخنرانی دکتر احسان گوشکی]1733 kB

چاپ

گزارش نشست کارکرد اجتماعی دین در بحران های سلامت با تأکید بر کووید 19

 20200524 120345وبینار کارکرد اجتماعی دین در بحران های سلامت با تأکید بر کووید 19 از سلسله وبینارهای تحلیلی گروه جامعه شناسی پزشکی روز سه شنبه 30 اردیبهشت از طریق اسکایپ برگزار شد. سخنران های این نشست صدیقه وسمقی اسلام پژوه و دکترای فقه و مبانی اسلام و سیمین کاظمی پزشک و دکترای جامعه شناسی بودند و امید زمانی پزشک و مدیر گروه جامعه شناسی پزشکی و سلامت دبیری نشست را به عهده داشت. نخست وسمقی با نگاهی انتقادی درباره رویکرد سنتی به دین و عملکرد آن در دوره همه گیری کرونا ویروس سخنرانی کرد و بعد از آن کاظمی به غائله طب اسلامی در دوره همه گیری کرونا ویروس پرداخت. متن تلخیص و ویرایش شده سخنرانی ها در ادامه آمده است: 

 

رویکرد سنتی به دین و عملکرد آن در دوره همه گیری کرونا

صدیقه وسمقی

یکی از معضلات مهم و عمیق اجتماعی ما رویکرد سنتی به دین است. دین از مسؤولیت و رسالتی که دارد، خارج شده و با پذیرش مسؤولیت در تمام حوزه ها خودش را گسترش داده است. دین در دوره های تاریخی مختلف و به دلایل مختلف در تمام حوزه ها وارد شده و دخالت کرده است. برخی این عقیده را مطرح کرده اند که دین برای تمام پرسش های ما پاسخ دارد، و ما باید برای تمام پرسش هایمان در دین دنبال پاسخ بگردیم. این یک باور خرافی و نادرست است که در ذهن همه مسلمانان شکل گرفته است.

چاپ

بیماری کووید 19 از منظر جامعه شناسی پزشکی

نشست تلگرامی بیماری کووید 19 از منظر جامعه شناسی پزشکی در تاریخ 22 فروردین برگزار شد. سیمین کاظمی مهمان این نشست ابتدا به بررسی بیماری کووید 19 از منظر جامعه شناسی پزشکی و سلامت پرداخت و سپس به سوالات حاضران پاسخ داد. در ادامه شرحی از سخنان ارایه شده در این نشست آمده است.COVID19

بیماری کووید 19 که ابتدا به صورت اپیدمی و بعد پاندمی شیوع یافت یک تروما و شوک جمعی بود که جوامع انسانی را غافلگیر و مستأصل کرده است. از منظر جامعه شناسی پزشکی، اپیدمی ها، مربوط به نظام قدیم مرض و دوره ای تاریخی بودند که سپری شده و پرونده آنها بسته شده بود. در واقع در دوره مدرن با بهبود سطح زندگی و پیشرفت های مختلف از جمله در حوزه پزشکی و تولید واکسن و آنتی بیوتیک حاصل شده بود، دیگر نگرانی بابت اپیدمی هایی مثل وبا و طاعون و آبله و سیفلیس به عنوان مهمترین مشکل سلامت در گذشته وجود نداشت، بعضی از این بیماریها علت باکتریال داشتند که با آنتی بیوتیک های آنتی باکتریال قابل درمان بودند و بعضی هم مثل آبله با واکسیناسیون ریشه کن شدند. این پیشرفت ها نوعی احساس کنترل بر بیماری را در بین جوامع و نظام های مراقبت سلامت ایجاد کرده است. اما با اپیدمی کروناویروس به عنوان بیماری ویروسی قابل سرایت از راه تنفسی این احساس اطمینان و کنترل داشتن بر اوضاع، متزلزل شده است. البته ما با بیماریهای جدید مثل HIV/AIDS هم در دهه های گذشته مواجه بوده ایم ولی بیماری کرونا ویروس جدید به علت راه سرایت تنقسی بیشتر از ایدز به عنوان خطر درک می شود و سلامت جامعه را تهدید می کند.

چاپ

نشست مجازی بررسی ابعاد و پیامدهای اجتماعی بیماری کروناویروس ۱۹ در ایران

گروه علمی-تخصصی جامعه شناسی پزشکی و سلامت انجمن جامعه شناسی ایران و گروه سلامت در بلایای دانشکده بهداشت برگزار می‌کنند:

نشست مجازی بررسی ابعاد و پیامدهای اجتماعی بیماری کروناویروس ۱۹ در ایران

در پی بحران شیوع بیماری کروناویروس در نقاط مختلف جهان، شیوع کروناویروس در ایران رسماً در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ تأیید شد. هرچند پیش از این نیز موارد مشکوک به کروناویروس در ایران گزارش شده بود. در کنار اطلاع رسانی های رسمی سیلی از انواع شایعات و اخبار غیررسمی نیز از طریق رسانه های مجازی در کشور به راه افتاد. همه گیری کرونا با همه گیری هراس و واکنشهای فردی و جمعی ایرانیان همراه شده است و چالش های اجتماعی و فرهنگی پیشین در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری ها  را تشدید کرده است. در این نشست با حضور صاحب نظران علوم پزشکی، بهداشتی و علوم اجتماعی به بررسی ابعاد و پیامدهای این پدیده می پردازیم.

چاپ

نشست بررسی مسأله سقط جنین در ایران

نشست «مساله سقط جنین در ایران» روز یکشنبه ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۸ در سالن انجمن جامعه شناسی ایران برگزار شد،  این نشست با حضور خانم دکتر شهلا نوری متخصص بیماری های زنان و زایمان، خانم دکتر سیمین کاظمی پزشک و ‌دکترای جامعه شناسی و آقای دکتر پیام روشنفکر استادیار سلامت و رفاه اجتماعی دانشکده علوم بهزیستی برگزار شد.

نخستین سخنران خانم دکتر شهلا نوری در ابتدا از ابعاد پزشکی و بهداشتی این مسئله نکاتی را بیان کردند، این پزشک متخصص گفت:

«سالانه ۲۳۱ میلیون بارداری در جهان داریم که ۵۶ میلیون آن منجربه سقط می شود‌ و‌ از این میزان، ۳۰ میلیون سقط ایمن و مجاز و  حدود ۲۶ میلیون سقط غیر ایمن است، سقط جنین عامل اصلی مرگ و میر مادران در دوران بارداری است و بین ۵ تا ۱۳ درصد از مرگ های مادری در سراسر جهان به دلیل سقط غیر ایمن است،   به ازای هر ۸ مرگ مادری یک دلیل آن سقط جنین غیر ایمن است

عمده دلایل سقط جنین غیر ایمن به فقدان مهارت لازم افراد و عدم تجهیزات بهداشتی، مکان و تجیزات کاملا غیر ایمن و غیر استریل  است.   برخی از زنان نیز متاسفانه خود اقدام به این کار می کنند . این کار به منظور رسیدن به مرحله ناقصی ازسقط جنین است تا فرد بتوانند از تسهیلات قانونی پزشکی استفاده کنند.  تهدید و ترس های قانونی متاسفانه باعث می شود که بسیاری از آن ها به دنبال درمان های دارویی که نجات بخش است نروند.   سازمان بهداشت جهانی سقط ایمن ، بدون هیچ محدودیت اجتماعی قانونی و اقتصادی برای هر زنی را یکی‌از حقوق مهم سلامت میداند.

چاپ