وبینار: ملاحضات اخلاقی واکسیناسیون کووید 19

وبینار ملاحضات اخلاقی واکسیناسیون کووید 19 با همکاری گروه جامعه‌شناسی پزشکی و سلامت برگزار می شود

برگزار کننده : مؤسسه تحقیقات بحران در دانشگاه آزاد برلین
چهارشنبه 20 اسفند ساعت 18 تا 20

سخنرانان مدعو:

دکتر احسان شمسی گوشکی عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی دانشگاه ع پ تهران و دبیر کمیته کشوری اخلاق در پژوهش‌های پزشکی

دکتر مارکو کروگر از مرکز بین‌المللی اخلاق در علم وابسته به دانشگاه توبینگن

ترجمه هم‌زمان به فارسی پیش بینی شده است

چاپ

وبینار: ابعاد روانی و اجتماعی آزار جنسی

وبینار گروه جامعه‌شناسی پزشکی و سلامت انجمن جامعه‌شناسی ایران
سلسله نشست های مجازی درباره آزار جنسی از دیدگاه جامعه‌شناسی سلامت
WhatsApp Image 2020 09 23 at 15.19.48

نشست اول: ابعاد روانی و اجتماعی آزار جنسی
با حضور:
دکتر ستاره محسنی‌فر
روانپزشک

دکتر سیمین کاظمی
پزشک و جامعه‌شناس

تسهیلگر نشست: آیدا نوابی
عضو گروه جامعه‌شناسی پزشکی و سلامت

شنبه ۵ مهر ساعت ۱۹ تا ۲۰:۳۰

برگزاری نشست در اسکایپ با لینک زیر:

https://join.skype.com/ntRPD9Wqajst
پخش همزمان در اینستاگرام @ https://www.instagram.com/hmisa.ir


همیسا در تلگرام @hmisair

چاپ

وبینار کارکرد اجتماعی دین در بحران‌های سلامت، با تاکید بر کووید 19

گروه جامعه شناسی پزشکی و سلامت چهارمین وبینار تحلیلی همه گیری کووید 19 را در تاریخ 30 اردیبهشت 99 ساعت 6 عصر برگزار می کند. موضوع این نشست کارکرد اجتماعی دین در بحران های سلامت با تأکید بر کووید 19 است  و سخنران های آن صدیقه وسمقی و سیمین کاظمی هستند. دبیر نشست امید زمانی است. این وبینار در اسکایپ برگزار می شود و علاقمندان می توانند با استفاده از  لینک اعلام شده در آن شرکت کنند. b2n.ir/hmisa

کارکرد اجتماعی دین در بحران سلامت

چاپ

وبینار: گروه های آسیب پذیر و حمایت از آن ها در پاندمی کووید 19

سومین وبینار گروه جامعه شناسی پزشکی و سلامت انجمن جامعه‌شناسی ایران

🔍 موضوع: گروه های آسیب پذیر و حمایت از آن ها در پاندمی کووید 19

✨ سخنران ها:

دکتر سید حسن موسوی چلک
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

دکتر علی نوری
عضو انجمن جامعه‌شناسی ایران

 

✨تسهیلگر نشست: دکتر امید زمانی
پزشک و مدیر گروه جامعه شناسی پزشکی و سلامت انجمن جامعه‌شناسی ایران

⏰دوشنبه 15 اردیبهشت ساعت 6 تا 8 عصر

✅ برگزاری نشست در اپلیکیشن وبکس با لینک زیر:

https://it.ly/2ylCulS

چاپ

نامه جمعی از پزشکان خطاب به وزیر بهداشت درباره همه گیری کووید 19

جناب آقای دکتر نمکی وزیر محترم بهداشت، درمان، و آموزش پزشکی
سلام
با توجه به وضعیت پیش آمده ناشی از همه گیری کووید ۱۹ این جانبان یعنی جمعی از پزشکان که در طی سال‌ها به مسایل اجتماعی بی اعتنا نبوده ایم و این حساسیت و مداخله را بخشی از وظیفه پزشکی خود می‌دانیم، تصمیم گرفتیم تا این نامه سرگشاده را برای شما بنویسیم و شما را از نظرگاه خودمان در رابطه با حل مسایل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی حول محور این همه گیری آگاه کنیم.

از آنجا که بر این باوریم که جز با آگاهی و مشارکت جمهور مردم مسایل بهداشتی و درمانی قابل حل نیستند، این نامه را خطاب به شما به عنوان رییس ستاد ملی کرونا نوشته ایم ولی آن را در اختیار افکار عمومی نیز می‌گذاریم، زیرا بر این باوریم که مسایل اجتماعی، راه حل‌های اجتماعی دارند و راه حل اجتماعی جز با پشتوانة مشارکت آگاهانة مردم ممکن نیست.

۱) جناب آقای وزیر! ما خواهان تأکید و پایمردی شما بر نظرات کارشناسی هستیم. در طی سالیان گذشته و در بسیاری از موارد، نظر کارشناسی و عقلانی تحت شعاع دیدگاه‌های ایدئولوژیک یا حتی منافع اقلیتی فرادست قربانی شده است. می‌دانیم که پای فشاری بر نظر صحیح و درست نیازمند شجاعت و صراحت بالایی است و احتمال از دست دادن جایگاه یا شغل در آن وجود دارد. با این همه خواهان تعهد شما به قسم گروه‌های پزشکی و تلاش مستمر برای به کرسی نشستن نظرات کارشناسان هستیم. اگر لازم است که شهری قرنطینه شود، اگر ضروری است که فاصله گذاری تا مدت دیگری تمدید شود، اگر لازم است که منابع کشور در راستای حفظ صحت و سلامت شهروندان آسیب پذیر صرف شود، اگر لازم است که منابع کشور برای باقی ماندن اقشار آسیب پذیر در خانه تخصیص یابد و ... از شما می‌خواهیم که از مواضع خود عقب ننشینید و با اقتدار از نظر کارشناسی خود در برابر منافع اقلیتی زورمند دفاع کنید.

۲) جناب آقای وزیر! ما خواهان شفافیت و پاسخگویی مجموعه وزارتخانه و ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم. تعداد بیماران مبتلا به کووید-۱۹، میزان برخورداری آن‌ها از خدمات درمانی، روش‌های انجام آزمایش، و شیوه‌های جمع آوری اطلاعات و داده ها، میزان مرگ و میر بیماری و دیگر مسایلی که وزارتخانه در حین مبارزه با همه گیری با آن‌ها برخورد کرده است، باید به صورت شفاف در اختیار عموم قرار بگیرد. ارائه آمار و داده‌ها در جلسه غیرعلنی مجلس دردی را دوا نخواهد کرد. مردم باید احساس کنند که وزارتخانه و ستاد تحت امر شما با آن‌ها شفاف و روراست برخورد می‌کند. این اعتماد باعث ایجاد یک رابطه دوسویه می‌شود و رویکرد‌های آتی وزارتخانه و ستاد از سوی مردم با استقبال بیشتری روبه رو خواهد شد و همچنین کارشناسان و روشنفکران خارج از مجموعه وزارتخانه می‌توانند نظرات خود را با توجه به داده‌های صحیح و روشن به اطلاع عموم برسانند.

چاپ