افزایش شدید چاقی در زنان ایرانی

0CFF6249 A5AB 4EA8 B727 E57D690B6CD6دکتر ملک زاده گفت: تازه‌ترین و گسترده‌ترین مطالعه جهانی درباره شیوع و عواقب اضافه وزن و چاقی که توسط «انستیتوی سنجش و ارزشیابی سلامت» دانشگاه واشنگتن آمریکا بر روی کودکان و بالغین 133 کشور جهان توسط دو هزار محقق از دنیا از جمله 40 محقق از ایران، انجام و در «نیوانگلند»، معتبرترین نشریه پزشکی جهان منتشر شده نشان می‌دهد: روند افزایش این دو پدیده در ایران هراس‌انگیز و بسیار خطرناک شده است.

دکتر رضا ملک زاده با اشاره به نتایج این مطالعه اعلام کرد: مرگ‌های قابل انتساب به اضافه وزن و چاقی در کشور،‌ طی سالهای ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۵ بیش از دو برابر شده است. در ایران طی این سالها، شیوع اضافه وزن در زنان بالغ از ۳۱٫۷ درصد به ۳۲٫۳ درصد و در مردان بالغ از ۲۳٫۹ درصد به ۳۵٫۳ درصد رسیده است.

 

 

وی با اشاره به این که در همین فاصله زمانی، شیوع چاقی در زنان از ۱۶٫۶ درصد به ۲۴٫۱ درصد و در مردان از ۵٫۸ به ۱۳٫۸ درصد رسیده است، خاطرنشان کرد: شیوع اضافه وزن در دختران زیر 20 سال از 6.4 درصد به 10.3 درصد و در پسران زیر 20 سال از 4.1 درصد به 8.9 درصد رسیده است. شیوع چاقی در دختران همین سنین طی این سالها نیز از 1.7 درصد به 4.5 درصد و در پسران نیز از 1.2 درصد به 4.3 درصد افزایش یافته است.

دکتر ملک زاده ادامه داد: شیوع استاندارد شده سنی اضافه وزن و چاقی در زنان و مردان بالغ از ۳۹٫۲ درصد در سال ۱۹۸۰ به ۵۳٫۱ درصد در سال 2015 افزایش داشته و شمار افراد چاق ایران در سال 1980 معادل 2 میلیون نفر بوده که به 11 میلیون نفر در سال 2015 رسیده و بیش از 5 برابر شده است.

وی با بیان این که تعداد افراد دچار اضافه وزن در سال ۱۹۸۰ معادل ۵ میلیون نفر بوده که به ۱۸ میلیون نفر و بیش از ۳ برابر در سال ۲۰۱۵ رسیده است، گفت: در مجموع از کل تعداد مرگ و میرهای سال 1990 که ۳۷۲ هزار فقره بوده، حدود ۲۱ هزار و ۵۰۰ مرگ یعنی حدود 6 درصد قابل انتساب به اضافه وزن و چاقی بوده اما در سال 2015 از مجموع 385 هزار مرگ، 50 هزار مرگ معادل 13 درصد قابل انتساب به اضافه وزن و چاقی بوده که نشان می‌دهد بیش از دو برابر شده است.

به گفته معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، این مطالعه مهم جهانی هشدار می دهد که چاقی در زنان ایرانی به شدت رو به افزایش است. ضمن این که تعدادهای مرگهای قابل انتساب به مرگ و میر در زنان بسیار بیشتر از مردان است. سهم بیماری‌های مختلف در مرگهای قابل انتساب به اضافه وزن و چاقی نشان می‌دهد که بیماری‌های قلبی عروقی با 70 درصد در رتبه نخست قرار دارند و پس از آن دیابت و سایر بیماری‌های غدد درونریز و در رتبه سوم سرطان‌ها قرار دارند.

وی افزود: علاوه بر اهمیت شیوع اضافه وزن و چاقی، عوارض ناشی از آن شامل مرگ و میر و ناتوانی نیز بسیار چشمگیر و برای آینده خطرناک است. خطر مرگ کلی و اختصاصی با کاهش وزن،‌ در میان افرادی که در نوجوانی چاق بوده یا اضافه وزن داشته‌اند کاهش نمی‌یابد! نتایج این مطالعه عوارض برگشت‌ناپذیر چاقی و اضافه‌وزن در میان کودکان و نوجوانان را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به این که شیوع اضافه وزن و چاقی در میان کودکان و نوجوانان ایرانی به علل مختلف رو به افزایش است که مهمترین آنها رژیم غذایی ناسالم و پایین بودن میزان فعالیت بدنی است، ادامه داد: مصرف غذای اضافه و کم تحرکی از علل مهم شیوع چاقی و اضافه وزن در بین ایرانی هاست: ۳۰ درصد غذای مصرفی ایرانی‌ها اضافه است و بیش از 50 درصد مردم دچار چاقی و اضافه وزن هستند و این درحالیست که ایرانی‌ها جزو کم‌تحرک‌ترین مردم جهان به شمار می روند و بیش از ۹۰ درصد آنها تحرک کافی ندارند .

منبع: وب‌سایت وزارت بهداشت

چاپ