نشست مسأله سقط جنین در ایران

یکشنبه 27 بهمن 98 نشست بررسی مسأله سقط جنین در ایران در سالن کنفرانس انجمن جامعه شناسی ایران توسط گروه ج پزشکی و سلامت برگزار خواهد شد. سخنرانان نشست دکتر سیمین کاظمی، دکتر پیام روشنفکر و دکتر شهلا نوری هستند و برنامه از ساعت 5 بعد از ظهر شروع می شود. عموم علاقمندان می توانند در این نشست شرکت کنند. 

چاپ

نشست بررسی تقابل رسانه ها و جامعه با پزشکان

گروه علمی-تخصصی جامعه شناسی پزشکی و سلامت روز سه شنبه 21 آبان 98 ساعت 15، نشست «بررسی تقابل رسانه ها و جامعه با پزشکان» را  در سالن کنفرانس انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند.  سخنرانان این نشست دکتر ایرج خسرونیا، دکتر بابک قرائی مقدم، دکتر سیمین کاظمی، دکتر حسام الدین ریاحی و دکتر سیدعلی شفیعی و دبیر نشست رضا طیاری آشتیانی هستند.  

464021441 257705

چاپ

دوره آموزشی جامعه شناسی پزشکی و سلامت

گروه جامعه شناسی پزشکی و سلامت با هدف گسترش بینش جامعه شناختی در حوزه سلامت و پاسخ به نیازهای علمی علاقمندان، دومین دوره آموزشی جامعه شناسی پزشکی و سلامت را در آبان و آذر ماه 98 برگزار می کند. این دوره می تواند برای دانش آموختگان و دانشجویان حوزه های علوم اجتماعی و علوم پزشکی و همچنین پژوهشگران و سایر علاقمندان مفید و قابل استفاده باشد.

دوره آموزشی از 23 آبان تا 28 آذر و در روز های پنجشنبه از ساعت 9 تا 12:15 در مرکز آموزش های تخصصی و جامعه محور انجمن جامعه شناسی ایران واقع در تهران، یوسف آباد (اسدآبادی)، کوچه 63، پلاک 2، طبقه دوم غربی برگزار می شود.

هزینه ثبت نام کل دوره (12 جلسه) سیصدهزار تومان و هرجلسه سی هزار تومان است، که برای دانشجویان 20درصد و برای اعضای انجمن جامعه شناسی 10 درصد تخفیف در نظر گرفته شده است.

موضوعات این دوره به ترتیب زمان برگزاری شامل:

23 آبان:

سلامت شهری: دکتر پیام روشنفکر

سلامت اجتماعی: ابعاد، پارامترها، کاربردها: دکتر محمد توکل

30 آبان:

جامعه شناسی مصرف دارو: آیدا نوابی

جامعه شناسی قصور پزشکی: دکتر سیمین کاظمی

7 آذر:

جامعه شناسی سلامت سالمندی: دکتر نسیبه زنجری

عوامل اجتماعی مؤثر بر سبک زندگی سالم: سولین احمدزاده

14 آذر:

جامعه شناسی تضاد منافع در حوزه سلامت: دکتر ابوالقاسم پوررضا

رویکردهای فمینیستی در جامعه شناسی پزشکی و سلامت: دکتر سیمین کاظمی

21 آذر:

ورود بازار به نظام سلامت ایران پس از انقلاب 57 : دکتر مزدک دانشور

جامعه شناسی مشارکت مردم در سلامت:  دکتر عباس وثوق مقدم

28 آذر:

جامعه شناسی سلامت و بیماری: دکتر امید زمانی

اجتماعی شدن سلامت: دکتر پیام روشنفکر

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام از طریق ایمیل و تلفن های زیر با ما تماس بگیرید:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

09033036113

09337992759

شورای مدیریت گروه جامعه شناسی پزشکی و سلامت

انجمن جامعه شناسی ایران

چاپ

آشنایی

جامعه‌شناسی پزشکی، شاخه‌ای از جامعه‌شناسی می‌باشد که تمرکز مطالعات خود را بر پزشکی به مثابه مجموعه‌ای از پنداره‌ها و رفتارها قرار می‌دهد. جامعه‌شناسی پزشکی مطالعه و بررسی تأثیر و تأثرات بین جامعه و پدیده‌های اجتماعی از یک طرف، و مسایل پزشکی و بهداشتی از طرف دیگر است. این تأثیر و تأثرات دربرگیرنده جهات مختلفی است؛ از جمله عوامل و پارامترهای اجتماعی مؤثر در ایجاد و شیوع بیماری‌ها، عوامل و فاکتورهای اجتماعی مؤثر در شناخت و درمان بیماری‌ها و تأثیرات اجتماعی ناشی از بیماری‌ها و درمان آن‌ها.

جامعه‌شناسی پزشکی نخستین‌بار به عنوان یک رشته مستقل توسط یک پزشک آلمانی به نام چارلز مک‌اینتایر (Charles Mc.Intire) در سال 1894 پیشنهاد شد، ولی مدت‌ها مورد توجه قرار نگرفت، تا اینکه پس از سال 1946 مطالعات آن به نحو جدی دنبال گردید.

چاپ

افزایش شدید چاقی در زنان ایرانی

0CFF6249 A5AB 4EA8 B727 E57D690B6CD6دکتر ملک زاده گفت: تازه‌ترین و گسترده‌ترین مطالعه جهانی درباره شیوع و عواقب اضافه وزن و چاقی که توسط «انستیتوی سنجش و ارزشیابی سلامت» دانشگاه واشنگتن آمریکا بر روی کودکان و بالغین 133 کشور جهان توسط دو هزار محقق از دنیا از جمله 40 محقق از ایران، انجام و در «نیوانگلند»، معتبرترین نشریه پزشکی جهان منتشر شده نشان می‌دهد: روند افزایش این دو پدیده در ایران هراس‌انگیز و بسیار خطرناک شده است.

دکتر رضا ملک زاده با اشاره به نتایج این مطالعه اعلام کرد: مرگ‌های قابل انتساب به اضافه وزن و چاقی در کشور،‌ طی سالهای ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۵ بیش از دو برابر شده است. در ایران طی این سالها، شیوع اضافه وزن در زنان بالغ از ۳۱٫۷ درصد به ۳۲٫۳ درصد و در مردان بالغ از ۲۳٫۹ درصد به ۳۵٫۳ درصد رسیده است.

چاپ